Obecnie wiele programów do zarządzania transportem pasażerskim posiada obsługę standardu GTFS. Więc jeśli dysponujesz takim narzędziem, to możliwe, że jesteś w stanie łatwo wygenerować plik .zip GTFS na podstawie danych już wprowadzonych do programu. Pamiętaj jednak, że niektóre starsze wersje programów mogły jeszcze nie obsługiwać tego standardu i wymagana może być aktualizacja.
Alternatywą jest samodzielne przygotowanie plików txt i ich spakowanie do archiwum zip. Wystarczą do tego podstawowe narzędzia dostępne w systemie operacyjnym. Można się dodatkowo wesprzeć narzędziami, takimi jak arkusz Excel, czy dostępne za darmo internetowe mapy lub narzędzia do przetwarzania śladów GPS.
W celu stworzenia paczki danych GTFS należy przejść przez następujące kroki:
- Utwórz wszystkie wymagane pliki opisane w dokumentacji dotyczącej formatu GTFS. Utwórz opcjonalne pliki, jeśli ich funkcjonalność jest pożądana.
- Zapisz wszystkie pliki w formacie .txt. Wartości pól powinny być rozdzielone przecinkami, a każdy wiersz powinien kończyć się podziałem wiersza (przejście do nowego wiersza). Należy skorzystać z dokumentacji do GTFS ( https://gtfs.org/schedule/reference/ ) , aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zawartości każdego pliku i zapewnienia powiązań pomiędzy plikami.
- Spakuj wszystkie pliki tekstowe razem w formacie .zip. Nazwa spakowanego pliku powinna zawierać wersję paczki danych (np. zakres dat).
- Możesz wykorzystać walidator GTFS (np. https://gtfs.org/schedule/validate/ ), aby sprawdzić poprawność stworzonych danych
- Istnieje kilka dobrych praktyk (link w języku angielskim https://gtfs.org/schedule/best-practices/ ) związanych z tworzeniem plików GTFS, np. przystanki dla kursów w przeciwnych kierunkach powinny być oddzielone, a ich lokalizacja podana zgodnie z lokalizacją słupka na poboczach drogi (a nie na środku jezdni).
Dostępnych jest też kilka darmowych, dedykowanych rozwiązań wspomagających tworzenie plików GTFS, niestety zazwyczaj w języku angielskim. Wyróżnić można tu oprogramowanie współpracujące z arkuszem kalkulacyjnym MS Excel:
- GTFS Builder (https://www.nationalrtap.org/Technology-Tools/GTFS-Builder ) – zestaw arkuszy z makrami, możliwy do pobrania za darmo po przekazaniu podstawowych danych, dostępne są też materiały szkoleniowe (w języku angielskim)
- gtfs-xlsx (https://github.com/thzinc/gtfs-xlsx ) – program umożliwiający konwersję plików gtfs .zip do arkuszy Excela i odwrotnie
- czy starszy xlstoGTFS (https://github.com/ChamGeeks/xlsToGTFS )
czy inne rozwiązania, takie jak:
- IBI Data Tools (https://github.com/ibi-group/datatools-ui)
- WatriFeed (https://github.com/DataTransport/WatriFeed)
Na rynku funkcjonują też firmy, które pomogą Ci dokonać cyfryzacji danych do formatu GTFS, np.:
Podczas zawierania umowy upewnij się, że będziesz mógł swobodnie korzystać z efektów – plików GTFS.