7. Mam plik GTFS – co dalej?

Samo przygotowanie pliku GTFS jeszcze nie spowoduje, że zainteresowane podmioty, go zobaczą. Istnieją różne możliwości rozpowszechnienia. 

  1. Publikacja paczki danych na stronie internetowej, zgodnie z poniższymi zasadami: 
    • Paczka danych GTFS powinna być publikowana pod publicznym, stałym adresem URL, łącznie z nazwą pliku ZIP (np. „www.agency.org/gtfs/gtfs.zip”). Ważne jest, by nazwa ta się nie zmieniała oraz zawsze wskazywała aktualny rozkład jazdy. Stąd stosowanie dat obowiązywania w adresie czy nazwie pliku jest niezalecane, z wyjątkiem prowadzenia archiwum dokumentacji. Idealnie byłoby, gdyby adres URL umożliwiał bezpośrednie pobranie pliku bez konieczności logowania się w celu uzyskania dostępu do pliku, aby ułatwić pobieranie poprzez korzystanie z aplikacji. Chociaż zaleca się (i jest to najczęstsza praktyka), aby zestaw danych GTFS był dostępny do otwartego pobierania, jeśli dostawca danych musi kontrolować dostęp do GTFS z powodu licencji lub z innych powodów, zaleca się kontrolowanie dostępu do zestawu danych GTFS za pomocą kluczy API, co ułatwi automatyczne pobieranie. 
    • Serwer WWW obsługujący dane GTFS powinien być skonfigurowany tak, aby poprawnie zgłaszał datę modyfikacji pliku. Dzięki temu przeglądarki internetowe po stronie odbiorców będą unikały wczytywania starszych wersji plików z własnej pamięci podręcznej. 
    • Na samej stronie utwórz dedykowane miejsce, z wyraźnym wskazaniem formatu pliku oraz ewentualnymi dodatkowymi informacjami odnośnie dostępu do niego. 
    • Przygotowany plik GTFS może służyć do automatycznej aktualizacji rozkładów wyświetlanych na stronie dla pasażerów. Służą do tego wtyczki, np. darmowa GTFS-to-HTML ( https://gtfstohtml.com/ ). Pliki GTFS mogą także służyć do przygotowywania map z przebiegiem tras, co można uzyskać np. wykorzystując oprogramowanie GIS, np. QGIS z wtyczką GTFS-GO, czy też inne rozwiązania ( np. https://gtfs.org/resources/visualizations/ )
  2. Publikacja informacji w KPD MMTIS
  3. Publikacja rozkładu jazdy na mapach Google i w innych planerach: 
    • GTFS jest standardem pierwotnie wdrożonym przez firmę Google. Jeżeli chcesz, aby Twoje rozkłady jazdy znalazły się na mapach Google, załóż konto partnera Google i za jego pomocą przekaż paczkę danych GTFS do Google w celu weryfikacji. Na swoim koncie partnera Google ustaw odpowiednie opcje. 
    • Mapy Google nie są jedynym planerem wspierającym standard GTFS. Do innych należą np. Moovit, czy otwarty OpenTripPlaner (https://www.opentripplanner.org/), który pozwala na samodzielne świadczenie usługi planowania podróży.
  4. Publikacja rozkładu jazdy w agregatorach rozkładów GTFS:

Wskazane powyżej ścieżki są wzajemnie komplementarne. Najlepszy efekt da skorzystanie z nich wszystkich.